Пропуски с активной или пассивной формой глагола.

Олег Куклин Ученик (57), закрыт 4 года назад
Можете помочь с заданием. Заполнить пропуски соответствующей активной или пассивной формой глагола. 1. The unit of electricity "farad" (was named, named) after M. Faraday.
2. The first lighting rod (was invented, invented) by B. Franklin, the outstuding American scientist.
3. At Cambridge, Newton (was read, read) with great interest the writings of Galileo.
Лучший ответ
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (150168) 4 года назад
1. The unit of electricity "farad" was named after M. Faraday.
2. The first lighting rod was invented by B. Franklin, the outstanding American scientist.
3. At Cambridge, Newton read with great interest the writings of Galileo.