Раскройте скобки, используя нужную форму глагола to be, и переведите предложения.

Иван Селезнев Знаток (319), закрыт 5 лет назад
1.(...) you married? 2.His mothers (...) a doctor. 3. She (...) tired. 4.This song (...) very popular. 5.Who (...) here? 6.This (...) Nelly. 7.Where (...) they from? 8.She (...) a very popular singer. 9.There (...) a big garden in front of the house. 10.I (... not) busy today.
Лучший ответ
Shero Shero Просветленный (33752) 5 лет назад
1.ARE you married? Вы женаты (замужем)?
2.His mother IS a doctor. Его мать - врач.
3. She IS tired. Она устала.
4.This song IS very popular. Эта песня очень популярна.
5.Who IS here? Кто здесь?
6.This IS Nelly. Это Нелли.
7.Where ARE they from? Откуда они?
8.She IS a very popular singer. Она очень популярная певица.
9.There IS a big garden in front of the house. Перед домом расположен большой сад.
10.I AM not busy today. Я сегодня не занят.
Иван СелезневЗнаток (319) 5 лет назад
Спасибо)
Остальные ответы
Nadya F Искусственный Интеллект (150758) 5 лет назад
1.Are you married? 2.His mother's (.is.) a doctor. 3. She (..is.) tired. 4.This song (..is.) very popular. 5.Who (..is.) here? 6.This (.is..) Nelly. 7.Where (.are..) they from? 8.She (.is..) a very popular singer. 9.There (.is..) a big garden in front of the house. 10.I (..am. not) busy today.
Иван СелезневЗнаток (319) 5 лет назад
Спасибо)