Напишите пожалуйста 4 типа вопросов к предложению. Указав тип вопроса.

Auto car Ученик (117), на голосовании 4 года назад
Напишите пожалуйста 4 типа вопросов к предложению. Указав тип вопроса.

Our company always (advertise) the latest models.
Голосование за лучший ответ
Nadeya Мудрец (13431) 5 лет назад
Мой
Our company always advertises the latest models.
1. General question -Общий - Does your company always advertise the latest models.?
2 Alternative question - Альтернативный, те выбора -Does your company always advertise or sell the latest models?
3. Special question - Специальный - What models does your company always advertise?
4. Tag question - Разделительный - Our company always advertises the latest models, doesn't it?
Auto carУченик (117) 5 лет назад
спасибо
Marie Ella Мудрец (11589) 5 лет назад
а почему только четыре? их пять вообще-то: общий, разделительный, альтернативный, специальный и к подлежащему. тут, конечно, к подлежащему странно будет звучать, но всё равно.
Our company always advertises the latest models.
общий Does your company always advertise the latest models?
разделительный Your company always advertises the latest models, doesn't it?
альтернативный Does your company advertise the latest models from time to time or always?
специальный What models does your company always advertise?
к подлежащему Who always advertises the latest models? или же: What's always advertised by your company?