we had a BREATHTAKING VIEW of the bay and its volcanic island from our room.Составьте 5 типов вопр. к выделенным словам.

Антонина Бурима Ученик (167), закрыт 5 лет назад
Лучший ответ
Nadeya Мудрец (13431) 5 лет назад
1. Did we have a breathtaking view of the bay and its volcanic island from our room?
2.Did we have a breathtaking view of the bay and its volcanic island or the city park from our room?
3. Who had a breattaking view of the bay and its volcanic island from their room?
4. What kind of view did we have from our room?
5. We had a breathtaking view of the bay and its volcanic island from our room, didn't we?

Извини, но я как-то не представляю ВСЕ ТИПЫ вопросов ТОЛЬКО И ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО к выделенным словам. Поэтому составила так, как ты видишь. Если эти вопросы не подходят, просто не бери их.