Составьте ситуации, употребив указанные слова.

Александр Скляр Ученик (172), закрыт 5 лет назад
1. to be troubled about smb.'s poor progress, to make smb. work hard, to be ahead of the others, to do well in one's exams, to be pleased with the results;

2. to send an unstamped letter, to be surprised to get, to have to pay double postage;

3. to live in different cities (towns), to buy a wedding (свадебный) present, to send a parcel, to be a pleasant surprise;

4. to find out, a vacant position, to like the job, to be pleased (with);

5. to lose a ticket, to collect tickets, the thing is ...to explain to the ticket collector;
Лучший ответ
Nikita Nik Оракул (67058) 5 лет назад
На сколько слов?
Александр СклярУченик (172) 5 лет назад
Из данных - желательно все использовать. А если Вы имеете ввиду на сколько слов описать ситуацию — то кратко.
Nikita Nik Оракул (67058) Скинь мне на почту. nikita_nik_o@mail.ru