Помогите решить английский язык

Наталья Андрианова Ученик (82), на голосовании 5 лет назад
II. Заполните пропуски в предложении, употребив глаголы в скобках в соответствующей форме. Переведите предложения на русский язык.
1.Hurry up! We (not to get) good seats if we (to arrive) late.
2.I (to do) the same if I (to be) in your shoes.
3.I wish Joan (to be) here now.
4.If you (to find) a wallet in the street, what you (do)?
5.I wish I (to have) a car.

III. Перепишите предложения, подчеркните Participle I и Participle II и определите их функции. Переведите предложения на русский язык.
1. Studying advertising materials, our manager found the offer he was inte-rested in.
2.Thank you for the fax sent by you on November 18.
3.Have I kept you waiting?
4.I’d like to have this reservation made.
5.He was filling in an arrival card talking to the receptionist.
Голосование за лучший ответ
Nadya F Искусственный Интеллект (150658) 5 лет назад
II. Заполните пропуски в предложении, употребив глаголы в скобках в соответствующей форме. Переведите предложения на русский язык.
1.Hurry up! We will not get good seats if we arrive) late.
2.I would have done the same if I had been in your shoes.
3.I wish Joan were here now.
4.If you find a wallet in the street, what will you do?
5.I wish I had a car.

III. Перепишите предложения, подчеркните Participle I и Participle II и определите их функции. Переведите предложения на русский язык.
1. Studying advertising materials, our manager found the offer he was interested in.-studying-обстоят
2.Thank you for the fax sent by you on November 18.-sent-определение
3.Have I kept you waiting?waiting-дополнение
4.I’d like to have this reservation made.made-определение
5.He was filling in an arrival card talking to the receptionist.-filling-сост часть сказуемого/talking-обстоятельство